Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 29.04.2015 07:44:45 

Kávou s hubou Reishi si predĺžite život !

Prognóza zdravia
Prognóza zdravia.

Na choroby srdca zomrelo minulý rok 30-tisíc Slovákov

00:00 | 29.11.2008 | TASR

Bratislava - Každý druhý Slovák zomiera na ochorenia srdca a ciev. Minulý rok na Slovensku podľahlo týmto chorobám takmer 30-tisíc ľudí, čo je viac ako polovica všetkých úmrtí.

Najčastejšou príčinou bola chronická ischemická choroba srdca, ktorá si vyžiadala životy 13 412 ľudí, pričom postihovala vo vyššej miere ženy.

Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, na druhom mieste je zužovanie tepien, ateroskleróza, ktorej podľahlo 2979 obyvateľov, opäť sa o niečo častejšie vyskytovala u žien.

Medzi ďalšie najčastejšie príčiny úmrtia patria akútny infarkt myokardu (2250 úmrtí), mozgový infarkt (2264), porážka (1230), srdcové zlyhanie (897), hypertenzia (782) a hypertenzná choroba srdca (562). Tieto ochorenia sú najmä dôsledkom fajčenia, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukrovky, stresu a vysokej telesnej hmotnosti.

Horšie je na tom východný blok

Slovensko je v európskom rebríčku úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia na jednom z najhorších miest v Európe. Z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie spracovaných Národným centrom zdravotníckych informácií vyplynulo, že na Slovensku ročne zomrie na tieto choroby 508 ľudí na 100-tisíc obyvateľov.

Horšie sú na tom v rámci Európskej únie iba Rumunsko a Bulharsko, okrem nich v Európe ešte krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. V 15 štátoch EÚ predstavuje úmrtnosť na tieto ochorenia priemerne 221 na 100-tisíc obyvateľov.

Odborníci upozorňujú, že pacienti často pri prejavoch infarktu zavolajú lekársku pomoc po dvoch až troch hodinách. Vo svete si diagnózy súvisiace s chorobami srdca a ciev vyžiadajú ročne až 17,5 milióna životov, pričom sa odhaduje, že do roku 2025 bude mať každý tretí človek nad 25 rokov vysoký krvný tlak.

Jediný spôsob, ako spoznať stupeň rizika kardiovaskulárneho ochorenia a výskytu cievnej mozgovej príhody, je sledovanie faktorov ako tlak krvi, hladina cholesterolu a glykémie, obvod pása a BMI.

0-30-5-120-80

V súvislosti s prevenciou týchto ochorení preto odborníci odporúčajú dodržiavať Kód zdravého srdca 0-30-5-120-80. Symbolizuje úplnú abstinenciu v súvislosti s fajčením, 30 minút fyzickej aktivity denne, hladinu celkového cholesterolu nižšiu ako päť mmol/l a krvný tlak nižší ako 120/80 mmHg.

Vysoký tlak krvi, vysoká hladina cholesterolu a glykémia, ako aj fajčenie, zlá strava, nadváha a chýbajúca telesná aktivita zapríčiňujú takmer 80 percent úmrtní na kardiovaskulárne ochorenia a cievne mozgové príhody.

Chorobám obehovej sústavy možno predchádzať pravidelným cvičením, nefajčením, zdravou stravou bohatou na vlákniny s nízkym obsahom soli a tukov.

Za najzávažnejší rizikový faktor sa považuje vysoký tlak krvi, ktorý si ročne vo svete vyžiada životy až 7,1 milióna ľudí. Odborníci varujú, že ten úzko súvisí najmä s nadmernou konzumáciou slaných jedál. Štúdie dokazujú, že častejšia konzumácia ovocia a zeleniny znižuje výskyt ischemickej choroby srdca.

Odborníci avizujú, že zvyšujúci sa počet srdcových ochorení do roku 2020 bude mať dopad na európsku verejnú politiku, keďže celkové náklady na liečbu kardiovaskulárnych ochorení v Európskej únii predstavujú 169 miliárd eur ročne (5,6 bilióna korún).

Prevzaté z časopisu ZDRAVIE.

 

VERÍM, ŽE STE POCHOPILI PONUKU STOROČIA A PRIDÁTE SA K NÁM !?

JE MNOHO DOBRÝCH ZDRAVOTNÝCH PRODUKTOV,

ALE KÁVA A ČAJ JE SÚČASŤOU KAŽDODENNÉHO ŽIVOTA.

V TOM SPOČÍVA SILA TOHTO VEĽKÉHO BIZNISU.

Registrácia TU !

 

http://www.gano-excel.sk/ganoderma/eshopregistrace.asp?cd=80&typ=r


   

 

PITE NAŠU KÁVU A ČAJ, ABY STE PREDIŠLI TÝMTO CHOROBÁM.

PAMÄTAJTE, ŽE PREVENCIA ZDRAVIA JE NAJÚČINNEJŠIA.

MÚDRE NÁRODY A ŠTÁTY SI ZLEPŠILI CELKOVÝ ZDRAVOTNÝ STAV PREVENCIOU.

TOPlist