Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 29.04.2015 07:44:45 

Kávou s hubou Reishi si predĺžite život !

Ganoderma Lucidum

Ganoderma LUCIDUM

 (REISHI, LING ZHI)

Liečivé účinky tejto huby !

 

  REISHI je japonský názov, pod ktorým je huba viacej známa, v latinčine označovaná ako GANODERMA LUCIDUM. V Ázii ju poznajú pod názvom LING ZHI už viac ako 2 000 rokov. Čínska a japonská kultúra ju dlho používa pre jej neobyčajné vlastnosti a schopnosť harmonizovať činnosť orgánov v tele. V starovekej Číne bola reishi veľmi uznávaná hlavne na cisárskom dvore pre jej výnimočné účinky a absenciu vedľajších účinkov. Vo voľnej prírode sa vyskytuje na juho-západe Číny, kde rastie prevažne na odumretých slivkových stromoch alebo pňoch. Jej vzácnosť umocňuje fakt, že na 10 000 odumretých stromoch sa nájde len jeden hríb preto si ju mohli dovoliť len tí najbohatší. Jej širšie využitie v medicíne priniesla až jej priemyselná kultivácia v 70. rokoch minulého storočia.

Cisárska huba REISHI alebo LING ZHI sa v kánone čínskej tradičnej medicíny dodnes nachádza na prvom mieste všetkých známych liečiv, čo jasne hovorí o jej význame pre zdravie. Kedže jej liečivé vlastnosti potvrdil aj moderný výskum, stala sa vyhľadávaným prírodným liečivom. V čínskej medicíne ju považujú za symbol dlhovekosti, božskosti a šťastia – pokiaľ chápeme zdravie a harmóniu orgánov ako jeden z najdôležitejších aspektov šťastia.

Prekvapujúce je, že táto huba dokáže pomôcť zdravým ľuďom vôbec neochorieť. Ako v histórii, tak aj v dnešnej dobe má preventívna medicína stále väčší význam a v tom je vynikajúca úloha REISHI. Môžeme s ňou posiľňovať naše srdce proti vplyvom stresu, zodoľniť náš imunitný systém proti krízovým stavom, zvýšiť našu výkonnosť tým, že do krvi privedie viac kyslíka a to všetko bez vedľajších účinkov.

  Plodnice huby GANODERMA bohužiaľ nie je možné konzumovať priamo pretože sú veľmi tvrdé a horké (drevnatej konzistencie). V Ázii sa huba REISHI podáva buď vyluhovaním nakrájaných plátkov v čaji alebo polievke, rozomletím na prach a pridavaním do rôznych extraktov, tinktúr alebo obkladov. V dnešnej dobe, vďaka spoločnosti GANO EXCEL je už na trhu množstvo produktov obsahujúcich extrakt tejto vzácnej huby.

Rozdelenie čínskych liečebných prostriedkov v známej knihe liečiv „Shen Long Ben Tsao“ spred 2000 rokov boli všetky známe byliny, v tom čase ich bolo 365, zoradené do troch tried – „vysoko cenené, neutrálne a menejcenné“.

Menejcenné byliny sa používali na liečbu akútnych ochorení. Pre dlhodobé užívanie sa ukázali byť nevhodné, nakoľko vykazovali príliš silné vedľajšie účinky. Nasadzované boli napr. pri horúčkach, infekciách, ale aj na liečenie nádorov. Do tejto triedy patria aj byliny slúžiace ako preháňadlá, upokojujúceprostriedky a prírodné antibiotiká.

Do neutrálnej triedy patrili tie, ktoré mali priaznivý vplyv na krvný obeh, na trávenie, vylučovanie a ktoré sú schopné posiľniť životnú energiu tela. V dôsledku vedľajších účinkov však ani tieto byliny nemožno užívať dlhodobo.

Do skupiny vysoko cenených, nazývaných aj „byliny Boha“ patria všetky tie liečivé prostriedky, ktoré sú bohaté na výživné látky, ktoré posiľňujú telo, nie sú jedovaté, nevykazujú žiadne vedľajšie účinky a preto ich možno užívať pravidelne a ich dlhodobé užívanie nevedie k návyku na ne. Sú vhodné na stabilizovanie rovnováhy Yin a Yang, na ktorú nemožno nikdy pozerať ako na statickú, ale ako na dynamickú. Do tejto skupiny patrí napríklad GINSENG a REISHI, pričom ale RESHI bola spomedzi všetkých ostatných rastlín tejto skupiny postavená na najvyššie miesto ako „kráľovná liečivých rastlín“.

Najvzácnejšia zo všetkých šiestich druhov reishi je RED REISHI (Červená Reishi). Získala si rešpekt ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie jej viacerými vlastnosťami. Polysacharidy ako najaktívnejšia zložka posiľňujú imunitný systém a znižujú vedľajšie účinky chemoterapie. Kyselina ganoderická podporuje úľavu pri alergiách utlmujúc aktivitu chemických mediátorov zápalov, vrátane uvoľňovania histamínu. Napriek všetkým dobrým vlastnostiam je potrebné poznamenať, že REISHI ako taká nie je výhradne určená na liečenie špecifickej choroby alebo problému, ale je považovaná za preventívne a imunitný systém posiľňujúce činidlo. GANODERMA je taktiež považovaná za adaptogénnu látku bez vedľajších účinkov pri dlhodobom užívaní. Adaptogénne látky pomáhajú organizmu prispôsobiť sa prostrediu a stresovým faktorom plynúcim z modernej doby (vystavovanie sa toxínom, radiácii, stres z kolísania teplôt alebo infekcie organizmu).

Pravidelná konzumácia červenej reishi môže pozitívne vlývať na imunitný systém a zlepšiť cirkuláciu v krvi, čím podporuje zdravie. Táto huba sa tiež používa na liečenie vysokého krvného tlaku, hepatitídy, bronchitídy, nespavosti, či astmy a pomáha pri rakovine. Výskumy ukazujú, že REISHI má priamy pozitívny vplyv aj na množstvo iných konkrétnych problémov. Je to analgetikum, preukazuje protialergickú aktivitu, pôsobí protizápalovo, antibakteriálne (na streptokoky a stafilokoky), antioxidačne, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Nielen skúsenosti z tradičnej orientálnej medicíny, ale dnes už aj početné výskumy v Japonsku, Číne, Veľkej Británii a USA za posledných 30 rokov dokazujú spojitosť konzumácie huby REISHI s liečbou alebo zlepšením stavu pri ohromnom množstve ochorení od astmy až po opar. Dokonca japonská vláda oficiálne povolila používanie REISHI pri liečbe rakoviny a nádorových ochorení.

Obehová sústava

Verí sa, že extrakt z REISHI utlmuje koaguláciu krvi znižovaním agregácie plateliet (krvné bunky, ktoré tvoria zrazeniny). Dodatočne má priaznivý vplyv na červené krvinky , ktoré ľahšie obiehajú v krvnom riečisku. Vylepšená cirkulácia má veľmi pozitívny vplyv pri diabete, kde sa ďalej nemôžu rozvinúť rôzne arteriálne choroby.

Srdce

Viaceré priaznivé vplyvy na srdce boli pozorované pri jej pravidelnom užívaní. REISHI znižuje zlý cholesterol a tuky, koriguje niektoré srdcové arytmie spôsobené stresom a vyrovnáva krvný tlak.

Pečeň

Hlavnou úlohou pečene je metabolizovať a zbavovať telo od toxínov, syntéza cholesterolu a určitých proteínov. Poškodenie pečene vedie k akumulácii toxínov a vedľajších produktov v tele. REISHI má hepatoprotektívne vlastnosti, kde pravideľná konzumácia REISHI omladzuje pečeňové bunky a obnovuje jej dôležité funkcie.

Trávenie a vylučovanie

Pravideľná užívanie REISHI upravuje vylučovanie žalúdočnej kyseliny a tým pôsobí ako prevencia pri vredoch, upravuje stolicu, pomáha pri zápche a syndróme podráždeného čreva.

Pľúca

Astma, chronická bronchitída a alergia. REISHI tlmí zápalové prejavy, tlmí alergie a posiľňuje imunitný systém. Čo je obzvlášť dôležité pre fajčiarov a ľudí trpiacich na chronickú bronchitídu je fakt, že REISHI podporuje regeneráciu tracheálnej výsteľky.

Obličky

REISHI pomáha napraviť regulatórne funkcie obličiek ako udržovanie konštantnej pH, filtrovanie krvi a rovnováhu chemických elementov.

Rakovina, diabetes, prostata

Pravideľná konzumácia REISHI podporuje tvorbu interferónov a interleukínov. Beta-glukány obsiahnuté v REISHI majú tiež protinádorové vlastnosti. REISHI taktiež znižuje úrovne cukru v krvi a má priaznivý vplyv na zdravie prostaty.

TOPlist